Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DİJİTAL ORTAMDA KİŞİSEL VERİ GÜVENLİĞİ VE SOSYAL MEDYA REKLAMCILIĞI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
Günümüzde iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişimler, dijital ortamda hemen her alanda ve her seviyedeki kullanıcılara yönelik farklı olanaklar sunmaktadır. Yapılan istatistiksel çalışmalarla neredeyse hayatın vazgeçilmezi haline geldiği ortaya konulan sosyal medya, kullanıcılarına sunduğu olanakların yanında bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kişisel verilerin kullanımına yönelik haklar, kanunlarla güvence altına alınmaya çalışılmaktadır. Yaşanan gelişmelerle dünya küresel bir köy haline gelirken, gizlilik, mahremiyet kavramının sınırları da kolay aşılır hale gelmektedir. Bazı sosyal medya sitelerine üye olmak için verilen kişisel bilgilerin (telefon numarası, çalışılan kurum, konum bilgisi) yanında üyelikten sonra ara ara yapılan bilgi güncellemeleri ile kişisel veriler depolanmaktadır. Depolanan bu veriler başka firmalar tarafından veri madenciliği ile sosyal medya kullanıcılarına ürünlerini tanıtma amacına yönelik olarak kullanılmaktadır. Ancak bu durum kişisel verilerin korunması adına alanda ciddi düzenlemelerin yapılması büyük önem kazanmıştır. Konuya akademik olarak nasıl yaklaşıldığını ortaya koymak için bu çalışmada sosyal medya reklamcılığı, veri madenciliği, kişisel veri güvenliği üzerine 2012-2017 yılları arasında Türkiye’de yapılan çalışmalar incelenmiş; özetleri anahtar kelimelerle örtüşen 48 makale derlenerek tablolaştırılmıştır. Mevcut çalışmalar ile ilgili içerik analiz yapılmış ve çalışmalar yorumlanarak firmalar ve tüketiciler için veri güvenliği ile ilgili bir takım öneriler sunulmuştur. Makalenin amacı; bu alanda yapılan çalışmalara yönelik Türkiye’de genel durumu ve eksikleri ortaya koyarak sonraki çalışmalar için katkıda bulunmaktır. Sonuç olarak medya okuryazarlığının yanı sıra dijital ortamda kişisel veri okuryazarlığının da gündeme gelmesi gerekliliği ve küçük yaştan itibaren verilecek eğitimlerle tüketicilere farkındalık kazandırılması önemli kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Keywords
Kişisel verilerin korunması, Kişisel veri, Veri madenciliği, Sosyal medya reklamcılığı

Advanced Search


Announcements

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri