Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İZMİR İLİ MENEMEN İLÇESİNE BAĞLI BOZALAN KÖYÜNÜN GEÇİŞ DÖNEMİ RİTÜELLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME
Bu makalede İzmir ili Menemen ilçesine bağlı Bozalan köyünün “geçiş dönemi” ritüelleri alt başlıklarıyla birlikte ele alınmıştır. Makalenin giriş bölümünde çalışma alanı ve kuramsal çerçeve ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmanın amacı ve nasıl bir yol izlendiği açıklanmıştır. Geçiş dönemleri “doğum, evlenme ve ölüm” olmak üzere insan hayatının üç ana evresini ele almaktadır. Bu dönemlerde uygulanan ritüeller, kendi değerlerimizi ve kültürümüzü tanımamız açısından büyük önem taşımaktadır. Bu ritüellerin neler olduğu ve geçmişten günümüze ne şekilde aktarıldığının belirlenmesi farkındalığımızı arttıracak unsurlardır. Çalışmamızda söz konusu ritüellerin Bozalan köyünde, köyün kendine has değerleri ve kalıplarıyla nasıl yansıtıldığı ortaya konulmuştur. Çalışmamızın sonucunda Türk dünyasında geniş bir yer kaplayan “geçiş dönemi” ritüellerinin, yöresel olarak da önemli ölçüde yaşatılmaya devam edildiği görülmüştür. Çalışma alanımızda daha önce bu konunun ele alınmaması bakımından makalemiz orijinallik taşımaktadır.

Keywords
Geçiş Dönemi, Ritüel, kültür, Türk Dünyası

Advanced Search


Announcements

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri