Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MİLLİ MÜCADELE’DE İNGİLTERE’NİN KÜRT POLİTİKASI VE BİNBAŞI NOEL
Mondros Ateşkes antlaşması sonrasında, İngilizlerin başlattığı işgaller, “milli mücadele” olarak nitelediğimiz Türk Milletinin bağımsızlık hareketinin temel dayanaklarından birini oluşturmuş, Bu hareket, Birinci Dünya Savaşını 3 yıl daha uzatmıştır. Bunun en önemli nedenlerinin başında; özellikle İngilizlerin Osmanlı Devletine karşı takip ettikleri siyaset ve Osmanlı Devleti üzerinde beslediği emellerin önemli rol oynadığını söylemeliyiz. 19. yüzyıl başlarından itibaren İngilizlerin, Osmanlı Devleti ve coğrafyasına ilgisi sanayileşmesiyle birlikte giderek daha fazla artmıştır. Güneş batmayan imparatorluğun, en önemli ayaklarından birisi Akdeniz havzası ve bugünkü “Ortadoğu bölgesi” olmuştur. İngilizler bu emellerini gerçekleştirme ve sürdürmede, kendi “himayeleri” altında bir “Kürdistan’ın” kurulmasının çok önemli olduğu düşüncesiyle “sözde self-determination hakkını” kılıf olarak kullanarak bölgeyi ele geçirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunmuş, İngiliz istihbarat subayı Bnb. Noel’i bu amaçla bölgeye göndermişlerdir. Bu makalede “Milli Mücadele’de İngilizlerin Kürt politikası ve Bnb. Noel’in faaliyetleri incelenecektir.

Keywords
İngilizler, Kürt politikası, Milli Mücadele, Bnb. Noel, Osmanlı Devleti.

Advanced Search


Announcements

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri