Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DİJİTAL ORTAMDA KİŞİSEL VERİ GÜVENLİĞİ VE SOSYAL MEDYA REKLAMCILIĞI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
(AN EVALUATION OF PERSONAL DATA SECURITY AND SOCIAL MEDIA ADVERTISING IN DIGITAL MEDIA )

Yazar : Mehmet Can HANAYLI   - Özel SEBETCİ - Aslıhan TOPAL - Gizem GÜREL DÖNÜK  
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 16
Sayfa : 389-409
119    170


Özet
Günümüzde iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişimler, dijital ortamda hemen her alanda ve her seviyedeki kullanıcılara yönelik farklı olanaklar sunmaktadır. Yapılan istatistiksel çalışmalarla neredeyse hayatın vazgeçilmezi haline geldiği ortaya konulan sosyal medya, kullanıcılarına sunduğu olanakların yanında bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kişisel verilerin kullanımına yönelik haklar, kanunlarla güvence altına alınmaya çalışılmaktadır. Yaşanan gelişmelerle dünya küresel bir köy haline gelirken, gizlilik, mahremiyet kavramının sınırları da kolay aşılır hale gelmektedir. Bazı sosyal medya sitelerine üye olmak için verilen kişisel bilgilerin (telefon numarası, çalışılan kurum, konum bilgisi) yanında üyelikten sonra ara ara yapılan bilgi güncellemeleri ile kişisel veriler depolanmaktadır. Depolanan bu veriler başka firmalar tarafından veri madenciliği ile sosyal medya kullanıcılarına ürünlerini tanıtma amacına yönelik olarak kullanılmaktadır. Ancak bu durum kişisel verilerin korunması adına alanda ciddi düzenlemelerin yapılması büyük önem kazanmıştır. Konuya akademik olarak nasıl yaklaşıldığını ortaya koymak için bu çalışmada sosyal medya reklamcılığı, veri madenciliği, kişisel veri güvenliği üzerine 2012-2017 yılları arasında Türkiye’de yapılan çalışmalar incelenmiş; özetleri anahtar kelimelerle örtüşen 48 makale derlenerek tablolaştırılmıştır. Mevcut çalışmalar ile ilgili içerik analiz yapılmış ve çalışmalar yorumlanarak firmalar ve tüketiciler için veri güvenliği ile ilgili bir takım öneriler sunulmuştur. Makalenin amacı; bu alanda yapılan çalışmalara yönelik Türkiye’de genel durumu ve eksikleri ortaya koyarak sonraki çalışmalar için katkıda bulunmaktır. Sonuç olarak medya okuryazarlığının yanı sıra dijital ortamda kişisel veri okuryazarlığının da gündeme gelmesi gerekliliği ve küçük yaştan itibaren verilecek eğitimlerle tüketicilere farkındalık kazandırılması önemli kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Kişisel verilerin korunması, Kişisel veri, Veri madenciliği, Sosyal medya reklamcılığı

Abstract
Today, rapid changes in Communication Technologies offer different opportunities for users at almost every level and almost everywhere in the digital environment. Social media, which has become almost indispensable to life through statistical studies, brings together a number of problems with the opportunities it offers to its users. For this reason, the rights to use personal data are protected by law. As the world becomes a global village with the developments experienced, the boundaries of the concept of privacy and privacy have become easy to overcome. In addition to the personal information given to become a member of some social media sites (Telephone Number, Institution, location information), personal data is stored through the updates made after Membership. This data is used by other companies for the purpose of promoting its products to users of social media through data mining. In such cases, arrangements in the field for the protection of personal data are of paramount importance because they can be directed towards the people they do not know at all, or the people who can instantly exceed their distances with whom they know at all corners of the world, and the social media that makes their lives easier. In order to understand how researchers approach the subject academically, this study investigated studies conducted in Turkey between the years 2012-2017 on personal data, sensitive/personal data security, data mining and social media advertising. 48 articles whose abstracts overlap with most of the keywords have been tabulated. Analysis of the content of the current studies has been made, the studies have been interpreted and a number of recommendations have been made for data security for companies and consumers. The aim of the article is to contribute to the following studies by presenting the general status and shortcomings of the studies in this field in Turkey. As a result, in addition to media literacy, personal data literacy in digital environment should also be brought to the agenda and awareness of the consumers by providing training should be considered as important concepts.

Keywords
Protection of Personal Data, Personal Data, Data Mining, Social Media Advertising

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri