Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AKRİLİK DİRENÇLERLE METAL GRAVÜR UYGULAMALARI
(METAL ENGRAVING APPLICATIONS WITH ACRYLIC RESISTANCE )

Yazar : Suna ÖZGÜR KARAALAN    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 16
Sayfa : 311-322
112    126


Özet
Teknolojinin gelişimi her alanda olduğu gibi sanatı da etkilemiş, sanatçılar hem kullandıkları tekniklerde, hem de tasarımlarında bu modernleşme çabalarını hissettirmişlerdir. 1980’lerin sonlarına doğru özgün baskı sanatçıları özellikle Avrupa’da sağlık ve çevre konusunda bilinçlenmeye başlamışlardır. Yaptıkları çalışmaları ve tekniğinin getirmiş olduğu kimyasal etkilerin sanatçının kendisine, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden nasıl oluşturulabileceğinin sorgulamasına girmişlerdir. Geleneksel metal gravür sanatında kullanılan malzemelerin içerikleri ve çeşitleri, insan sağlığına verdikleri zararlar bilinmektedir. Geleneksel gravür tekniğinde kullanılan asitli oymaya maruz kalmış plakalar ile akrilik dirençlerle uygulanan plakalar karşılaştırılmıştır. Non-Toxic baskı sanatının bulunması, baskı sanatına farklı bir perspektif kazandırmıştır. Non-Toxic baskı uygulamaları içinde yer alan akrilikler tanıtılmış, kullanımı anlatılmış, ayrıca Liqud Hard Ground, Rol-On Soft and Hard Ground, Merdane ile Yumuşak Zemin metal gravür uygulamaları gösterilmiştir. Bu makalenin yazılmasındaki amaç, metal gravür sanatında çalışmak isteyen sanatçılara, Non-Toxic uygulamalarda akrilik dirençlerle metal gravür uygulamalarını kullanılarak yapılan yöntemleri anlatmaktır.

Anahtar Kelimeler
Metal Gravu¨r, Baskı, Non-Toxic, Toxic , Akrilik Dirençler

Abstract
The development of technology has been influenced by the arts as well as every field, and the artists have made their efforts to modernize both in the techniques they used and in their designs. Towards the end of the 1980s, original printmakers began to become conscious of health and the environment, especially in Europe. They have entered into the question of how their work and the chemical effects brought by their technique can be created without harming the artist himself, human health and the environment. The contents and types of materials used in traditional metal engraving are known to be harmful to human health. Plates exposed to acid etching used in conventional gravure technique and plates applied with acrylic resistance were compared. Non-Toxic has brought a different perspective to the art of printing with the art of printing. Liqud Hard Ground, Rol-On Soft and Hard Ground, metal engraving applications have been demonstrated. The purpose of this declaration is to describe artists working in metal engraving, metal engraving with acrylic resistors in Non-Toxic applications.

Keywords
Metal Engraving, Printing, Non-Toxic, Toxic, Acrylic Resistors

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri