Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ YAPTIKLARI KAMPANYALARIN KURUM POLİTİKALARINA ETKİSİ
(THE EFFECTS OF CIVIL SOCIETY INSTITUTIONS ON CORPORATE POLICIES )

Yazar : Engincan YILDIZ    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 16
Sayfa : 354-367
231    122


Özet
Yeni medyanın ve dijitalleşmenin gelişmesiyle birlikte dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen olay hakkında ortaya çıkan detaylar büyük kitleler tarafından öğrenilebilmektedir. Yeni medyanın ve daha duyarlı toplumların gelişmesiyle birlikte kurumların faaliyetleri ile ilgili yapılan aktivist çalışmalar önemli bir boyuta ulaşmıştır. Bu doğrultuda ise kurumlar politika değişikliğine gidebilmektedirler. Çalışma yöntemi olarak bu politika değişikliklerini ortaya çıkarmak amacıyla dünya çapında etki oranı yüksek olan Greenpeace’in yapmış olduğu kampanyalar, aktivist çalışmalar ve yayınladığı raporlar incelenmiştir. Kurum bazında ise kurumların bu çalışmalara nasıl bir tepki geliştirdiğini ortaya çıkarmak amacıyla Greenpeace Detox listesinde yer alan İnditex ve Burberry firmalarının yıllık raporları ve kampanya doğrultusunda neler yaptığı nitel araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın amaçları olarak, Sivil Toplum Kuruluşlarının yaptıkları çalışmalarının kurum politikasına etkisini göstermek ve Sivil Toplum Kuruluşlarının ortaya koyduğu aktivist çalışmalar karşısında kurumların nasıl politika değişikliğine gittiklerini göstermek olarak belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Sivil Toplum Kuruluşları, Kurum Politikası, Greenpeace Detox Kampanyası

Abstract
With the development of new media and digitalization, the details of the event happening elsewhere in the world can be learned by massive masses. With the development of new media and more sensitive societies, activist studies about the activities of institutions have reached an important dimension. In this direction, institutions can change policy. Campaigns, activist studies and published reports by Greenpeace, which has a high impact worldwide, have been reviewed to reveal these policy changes as a working method. On an institutional basis, the annual reports of the Inditex and Burberry companies on the Greenpeace Detox list and the qualitative research methodology conducted in the direction of the campaign were investigated to find out how the institutions have developed a reaction to these studies. In order to work in this direction, it was determined that the NGOs' work on their institutional policy and how the NGOs changed policy in the face of the activist work of NGOs

Keywords
Civil Society Organizations, Institutional Policy, Greenpeace Detox Campaign

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri