Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KLASİK DÜNYA’DA ANADOLU’NUN KENTLEŞME SERÜVENİ
(ANATOLIA’S URBANISATION ADVENTURE IN ANCIENT WORLD )

Yazar : Yaşar ARLI    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 16
Sayfa : 368-374
104    105


Özet
Günümüzden yaklaşık 5500 yıl önce Aşağı Mezopotamya’da gözlemlenebilen ızgara plan izleri, Anadolu’da ise MÖ 9. ve 7. yüzyıllarda Zernaki Tepe ile Symrna yerleşkelerinde, MÖ 5. yüzyılda da tüm Miletos kentine uyarlanmış bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Hippodamos tarafından uygulanan bu plan, Roma İmparatorluk döneminde de gelişerek devam etmekte ve nerdeyse tüm kentlere uygulanmaktadır. Anadolu’da Pers istilası ile başlayan Klasik dünyadaki kentleşme serüveni Roma İmparatorluğunun son evrelerine kadar gelişerek devam etmektedir. MÖ 546 veya 540 yıllarında Pers Satraplığı adı altında yönetilen Anadolu, MÖ 334 yılında da İskender’in Asya seferi sonucunda el değiştirmiştir. Büyük İskender’in Helenleştirme politikası ile beraber gelişmeye başlayan kentler hızla büyüyerek, gelişmiştir. MÖ 323 yılında da Büyük İskender’in ölümü ve sonrasında ise ardıllarının da hakimiyetini kaybetmesiyle Anadolu yönetimi Roma egemenliğine geçmiştir. MS 6. ve 7. yüzyıllarda da Roma İmparatorluğunun gücünü kaybetmesiyle Anadolu’daki kent yaşamı nerdeyse son bulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Kent, Kentleşme, Izgara Plan.

Abstract
The traces of grid plans found in Lower Mesopotamia about 5,500 years ago appeared in Zernaki Hill and Symrna sites during the 9th and 7th centuries B.C. They again appeared in Miletos city during the 5th century B.C. in Anatolia. Managed by Hippodamos, this plan continued to develop during the Roman Empire, and was applied to almost all cities. The urbanization adventure, which started with the Persian invasion in the ancient world, continued to improve until the last period of Roman Empire. Anatolia was governed by Persian Satrapy during 546 or 540 B.C., and was conquered by Alexander the Great during his Asia expedition in 334 B.C. With the Hellenization policy of Alexander the Great, cities increasingly started to prosper. The death of Alexander the Great and then the defeat of his successors resulted in Roman dominance over Anatolia. During the 6th and 7th centuries B.C., the Roman Empire lost its power, which in turn resulted in almost the end of urban life in Anatolia.

Keywords
City, Urbanization, Grid Plan.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri