Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DÖRT TEMEL DİL BECERİSİ DESTEKLİ DEYİMLERLE FRANSIZCA EĞİTİM ÖLÇEĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ
(DEVELOPMENTAL OF THE FRENCH EDUCATIONAL WITH IDIOMS SUPPORTED BY FOUR BASIC LANGUAGE SKILLS SCALE )

Yazar : Senem Seda ŞAHENK ERKAN    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 16
Sayfa : 263-279
108    111


Özet
Bu araştırmanın amacı dört temel becerisiyle zenginleştirilmiş deyimlerle Fransızca eğitim ölçeğini geliştirmektedir. Bu araştırmada Fransızca vücutla ilgili deyimler öğretilmiştir. Bu çalışmanın örneklemini 200 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan toplam 8 soruluk Kişisel Bilgi Formu ve 15 maddelik “Dört Temel Dil Becerisiyle Destekli Deyimlerle Fransızca Eğitim Ölçeği” kullanılmıştır. Yukarıda adı geçen bu ölçeğin geçerlilik ve güvenirlilik analizleri SPSS 22.0 paket programıyla gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin güvenirlilik boyutunu test etmek amacıyla Cronbach Alfa hesaplamaları yapılmıştır. Sonuçta kullanılan ölçeğin güvenilir olduğu belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Dört temel dil becerileri, deyimler, Fransızca eğitimi, ölçek geliştirme

Abstract
The aim of this research is to improve the French education scale by idioms enriched with four basic skills. In this research, French idioms related to body were taught. The sample of this study was composed of 200 university students. As data collection tools, a 8-item Personal Information Form and a 15-item "French Education Scale with Idioms Supported by Four Basic Language Skills", developed by the researcher, were used. The reliability analyses of the above-mentioned scale were performed with the SPSS 22.0 package program. Cronbach's alpha was performed to test reliability dimensions of the scale. In conclusion, it is determined that the scale used is reliable.

Keywords
Four basic language skills, idioms, French education, scale development.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri