Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MEHMET CELÂL’İN KALEMİNDEN AŞKA DAİR BİR SÖZLÜK: SEVDA LÜGATİ
(A DICTIONARY ABOUT LOVE WRITTEN BY MEHMET CELÂL: SEVDA LÜGATİ )

Yazar : Ahmet DEMİR    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 16
Sayfa : 57-72
98    138


Özet
Sevda Lügati (1330/1914), Ara Nesil şairi Mehmet Celâl (1867-1912)’in kaleminden çıkan, aşka dair bir sözlüktür. Lügat, Mehmet Celâl’in edebî kişiliğinin farklı bir yönünü dikkate sunarken Türk sözlükçülüğü bakımından da önemlidir. Sevda Lügati, resimli tematik bir sözlüktür ve aynı zamanda ‘aykırı sözlük’ niteliği de taşır. ‘Aşk/sevda’ sözcüğünün kavram alanı içerisine giren, ‘aşk/sevda’ bağlamında anlam bulan, yeni anlamlar kazanan kavramların bir araya getirildiği bir sözlüktür. Sözlükte ‘aşk’ bağlamında 260 kelime vardır. Her bir sözcük, ya Mehmet Celâl’in kendi şiirlerinden ya da başta divan şairleri olmak üzere Türk şairlerin şiirlerinden seçmelerle örneklendirilir. Dolayısıyla Sevda Lügati, Türk edebiyatı, şiiri ve kültür tarihi araştırmaları için de bolca malzeme verir. Bu bağlamda, çalışmamızda Sevda Lügati, taşıdığı özellikler itibariyle değerlendirilmektedir. Eserin genel karakteristiği ortaya konulmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Mehmet Celâl, Sevda Lügati, aşk, sözlük.

Abstract
The Sevda Lügati (1330/1914) which is a work of Mehmet Celâl (1867-1912) who is the poet of Ara Nesil, is a dictionary about love. While the dictionary stands out a different direction of Mehmet Celâl's literary personality, it is also important in terms of Turkish lexicography. Sevda Lügati is a thematic dictionary with pictures and it also carries the character of ‘antidictionary’. It is a dictionary in which the concepts belong to the conceptual field of 'love' and the concepts which find new meanings in the context of ‘love’ exist. In the dictionary there are 260 words in the context of ‘love’. Each word is exemplified either by Mehmet Celâl’s own poems or by poems which belong to Turkish poets, especially poets of divan literature. Therefore, Sevda Lügati also gives plenty of material for researches about Turkish literature, poetry and cultural history. In this context, in our study, Sevda Lügati is evaluated according to the characteristics it carries. The general character of the Work is revealed.

Keywords
Mehmet Celâl, Sevda Lügati, love, dictionary.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri