Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BEYATLI ŞİİRİNİ BAUDELAIRE-PERESTLİK ÜZERİNDEN OKUMAK
(READING BEYATLI'S POEM FROM THE POINT OF VIEW OF A PASSIONATE ADMIRER OF BAUDELAIRE )

Yazar : Yavuz KIZILÇİM    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 16
Sayfa : 73-82
101    103


Özet
Bu makalenin yazarı Beyatlı'nın iki şiiri üzerinden doğulu bir ozan üzerindeki batı etkisini çözümlemeyi denemektedir. Bu çalışmanın hedefi şiirin anlam katmanlarını yorumlamak ve şiirin çeviri yoluyla açımlanan anlamına yüklenen yeni karşılıkları tartışmaktır.Açımlamada bir sözcüğün sözlükteki anlamından yola çıkarak ulaşılan gerçek anlamı sorgulanır. Yani, aslında önemli olan benzer söz varlığını değişik yapılarla dile getirmektir. Bu bağlamda, şiirdeki bir sözcüğün sözlükteki karşılıklarını irdelemek ve bunun şiire katkısını sorgulamak şiirin bilişsel söylemini daha iyi anlamamıza olanak sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler
Baudelaire-perestlik, şiir, açımlama, belirtikleştirme, dolaylama, doğu-batı.

Abstract
The author of this article wants to question the West influence on the Eastern poetry in a few poems by Beyatlı, he was an admirer passionate of Baudelaire. In a paraphrase, it is important to present again the true meaning starting from the knowledge of a word. This study aims to clarify the concepts of poems and paraphrased by the translation means then discuss their relationships with others that we can describe. That is to say, this is another way to emphasize the same meaning with different structures. In this context, consider the words found in the dictionary it will help us to better understand the cognitive discourse of poetry. Especially consider how they are expressions at various levels of lexically. We shall also turn the thoughts of Beyatlı as an poet on west to the examples of paraphrase pulled by translation of the Beyatlı's poems chosen carefully.

Keywords
Passionate admirer, poem, paraphrase, explicitation, circumlocution, west-east

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri