Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DÖVME, PİERCİNG GİBİ BEDEN UYGULAMALARININ GERİSİNDEKİ GÜDÜLENME
(PSYCHOLOGICAL MOTIVATIONS BEHIND TATTOO AND PIERCING )

Yazar : Hatice DEMİRBAŞ   - Gökçen BULUT  
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 17
Sayfa : 38-49
52    74


Özet
Çalışmanın amacı, dövme ve piercing gibi beden uygulamalarının ardındaki güdülenmeyi psikolojik ve psikanalitik açıdan ele almaktır. Bu bağlamda, bireyleri çeşitli beden uygulamalarına yönelten değişik faktörler üzerinde durulmuştur. Estetik kaygılar, özel ve farklı olma isteği, güç gösterme ve protest tutumlar, haz ve cinsel amaçlı uygulamalar, kültür, kimlik, aidiyet, din ve sosyal statünün gösterilmesi metinde değinilen psikolojik etmenlerdir. Belirtilenlere ek olarak, beden uygulamalarının psikanalitik anlamları üzerinde durulmuş ve bu pratiklerin sembolik anlamları belirtilmiştir. Bu hususta, dövme, piercing ve kasti yara izi oluşturma gibi bedene yönelik uygulamaların yeniden doğumu çağrıştırdığı ve bu yolla kişilerin ikinci bir ten doğurarak ona bakım verme pratiklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca yas durumlarında yitirilen nesneyle bağlantı kurma maksatlı uygulamalar olabileceği ve bunun bir baş etme olarak yorumlanabileceği belirtilmiştir.

Anahtar Kelimeler
dövme, piercing, psikoloji, psikanaliz, beden uygulamaları, sembolik anlam

Abstract
The aim of the current study was to conceptualize the underlying psychological and psychoanalytical motivations behind tattoo and piercing type of implementations on skin. Therefore, different factors motivating individuals to apply tattoo or piercing on their skin were discussed. In this sense, aesthetic concerns, desire of being different and special, exhibiting physical strength and protest attitudes, having pleasure and sexual objectives, demonstrating culture, religion, identity, social status and belongingness were referred as being underlying psychological dimensions. Besides the mentioned factors, psychoanalytical and symbolic meanings of the mentioned skin implementations were highlighted. Thus, symbolic rebirth associative meaning of tattoo, piercing and scarification was mentioned. Through giving symbolic birth to the second skin, individuals experience themselves as a newborn individual as well as take care of themselves as if looking after a newborn baby. Additionally, in bereavement phases, individuals’ tendency to have skin implementations to form a symbolic connection with the lost object was considered as a coping mechanism.

Keywords
tattoo, piercing, psychology, psychoanalysis, skin implementations, symbolic meaning

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri