Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KURUMLARIN ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ALDIRDIKLARI KİŞİSEL VE KURUMSAL GELİŞİM EĞİTİMLERİNİN EKONOMİDEKİ KRİZLERLE OLAN İLİŞKİSİ (250 FİRMA)
(THE RELATIONSHIP OF PERSONAL AND INSTITUTIONAL DEVELOPMENT TRAININGS GIVEN BY INSTITUTIONS TO THEIR EMPLOYEES AND CRISES IN THE ECONOMY (250 INSTITUTIONS) )

Yazar : Mehmet Bülent ÖNER    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 17
Sayfa : 247-292
57    74


Özet
Kurumlar tarafından çalışanlarına aldırılan eğitimlerin çeşitleri ve sayıları yıllar itibariyle yükselen bir artış göstermektedir. Yabancı kuruluşlar (P&G, Lever, Unilever vd.) tarafından başlatılan bu trend, yerli kurumlar tarafından da önce taklit sonra takip edilerek bugün şirketlerin önemli etkinliklerinden biri haline gelmiştir. Bu çerçevede tüm eğitim pastası içerisinde sayıca ve bütçe anlamında en çok aldırılan eğitimler; iletişim, satış, sunum ve sunuş teknikleri başlıklı eğitimlerdir. Eğitimin kaçınılmaz bir etkinlik olduğu bilinci her geçen yıl artmakla birlikte, ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde neredeyse tüm kurumların söz birliği etmişçesine, eğitim yatırımlarına ayırdığı bütçeyi kısıtlaması bir gelenek haline gelmiştir. Ekonomik krizlerin tensikat ve istihdam süreçlerine yol açması, bu sirkülasyonu yaşayan firmaları belirsizlikler netleşene kadar eğitim alımlarını beklemeye yönlendirmektedir. Kurum eğitimlerinin bir keyfiyet değil bir mecburiyet olarak şirketlerce içselleştirilmesi, eğitimlerin pansuman değil operasyon olarak algılanması, turn-over oranı yüksek firmaların çalışana yatırım yapmaktan kaçınmaması önemlidir. Eğitimlerin çalışan aidiyetini ve motivasyonunu artırıcı, iş süreçlerindeki maliyetleri düşürücü ve müşteri tatminine olan olumlu etkisi göz ardı edilmemelidir. Bu amaçla, 250 kurum ile yapılan eğitim çalışmalarında, eğitim alan sektörler, öncelikli aldırılan eğitimler ve eğitim talep edilen dönemlerin ekonomik krizlerle ilişkisi belirlenmeye çalışılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Sektörel, Ayrım, Kurumlar, Eğitim, Dönemler.

Abstract
The types and numbers of training received by institutions for their employees show a rising trend over the years. This trend, initiated by foreign organizations, (e.g.P&G, Lever, Unilever, etc.) has also become one of the important events of the companies today by being imitated and followed by the domestic institutions. In this framework, the most educated trainings in terms of number and budget within the whole education cake are; communication, sales, presentation and presentation techniques. Along with the increasing awareness that education is an inevitable event, almost all institutions have a tradition to limit the budget they allocate to their educational investments during the economic crises. As economic crises lead to regulatory and employment processes, it leads to waiting for training purchases for institutions that have experienced this circulation until uncertainties become clear. It is important that company training is not an arbitrariness but internalization of the institutions as an obligation, that the training is perceived as operation rather than drain, and that firms with high turnover rates do not avoid investing in employees. The positive impact of trainings to increase the employee's sense of belonging and motivation, to reduce the cost in business processes and the positive effect on customer satisfaction should not be overlooked. For this purpose, in the training studies conducted with 250 institutions, it is tried to determine the relation with the economic crises, the sectors that receive training, trainings with priority, and periods when education is requested.

Keywords
Sectoral, Distinction, Institutions, Training, Periods.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri